top of page

Управління навчальним закладом на сучасному етапі

       Докорінне реформування освітньої системи, шляхи якого вказані у Національній доктрині розвитку освіти України у ХХІ столітті, нерозривно пов’язане з оптимізацією системи управління освіти на загальнодержавному, регіональному й місцевому рівнях. Реформування управління освітою передбачає створення цілісної системи, якій були б властиві гнучкість,демократизм, мобільність, здатність до самоорганізації, тісна співпраця органів державного управління з освітою всіх рівнів, навчально-виховних закладів, наукових установ та громадського самоврядування.

         Організовуючи навчально-виховний процес у нашому навчальному закладі, намагаємося програмувати як інтелектуальний, так і духовний розвито дитини.

         Нині у Колківському НВК навчається 542 учні. У ліцейних класах нашого закладу здійснюємо навчання за двома профілями: філологічним там математичним. А з минулого року відкрито клас із посиленою фізичною підготовкою.

         Організація управління школою, її удосконалення та пошук оптимальної системи співробітництва, з одного боку, - це вимога часу,необхідність реформування сучасної освітньої дійсності, з іншого – об’єктивна потреба формування єдиного колективу з певними зв’язками між людьми, що виникають через розподіл повноважень та закріплення конкретних функцій їхньої спільної діяльності. Отже, для забезпечення  діяльності школи як динамічної і багатогранної системи нами розроблена модель системи управління закладом.

         Ми  переходимо від адміністративної форми управління до громадсько-державної. Для цього  змінюємо форму, стиль і методи управління. Важливий вплив на  організацію навчально-виховного процесу, добір змісту освіти у нашому закладі здійснюють такі колегіальні органи управління як педагогічна рада, рада школи-ліцею, батьківський комітет та учнівське віче.

         У загальношкільному управлінні можна виділити кілька рівні лінійного управління, які виступають як цілісна система. Вищий рівень цієї системи забезпечує директор. У мої обов’язки  входить забезпечення добору і  розстановка кадрів, здійснення внутрішнього контролю, надання допомоги учнівському колективу, аналіз діяльності та звіт про роботу навчального закладу.

         Другий рівень управління здійснюють заступники директора, які реалізують управлінські рішення.

         Третій рівень управління реалізують учителі, вихователі, класні керівники, методичні об’єднання, громадські організації. Учитель займає центральне місце в системі управління, оскільки він найближче знаходиться до учнів і через його працю реалізуються управлінські рішення директора школи.

         Четвертий рівень управління становить учнівський колектив.

         Усі елементи ієрархічних рівнів внутрішкільного управління знаходяться в тісній взаємодії, впливають на вчителів, учнів, батьків,громадськість.

         У реалізації основних функцій управління – педагогічного аналізу, планування, контролю та регулювання – особливе місце відводиться заступникам директора.

         Ще однією важливою функцією управління вважаю здійснення кадрової політики. Особливу  увагу приділяю підбору кадрів. В нашому  педагогічному колективу працює 62 вчителі, 90 % з них мають вищу освіту. 70 % вчителів – випускники школи.

         Педагоги НВК – активні учасники всіх конкурсів та виставок. Щороку вчителі школи  представляють матеріали на виставку «Творчі сходинки педагогів Волині», беруть участь у конкурсі «Вчитель року».

         Школа працює над впровадження інноваційних технологій навчання та виховання. А тому і методична робота з педколективом ведеться з використанням нових форм та методів.

         Як результат – у 2006 році наша школа-ліцей стала Лауреатом Всеукраїнського конкурсу «100 кращих шкіл України». А у 2011 наш навчальний заклад визнано лауреатом щорічної загальнонаціональної громадської акції «Флагмани освіти і науки України».

         Головну мету на сучасному етапі наш педагогічний колектив вбачає у створенні умов для розвитку  та самореалізації кожної особистості як громадянина України. Це завдання спонукає до пошуку нових  педагогічних технологій, створення такого педагогічного середовища, яке б дало можливість кожному учневі виявити закладений у ньому від природи творчий потенціал і сформувати вміння бути успішним у житті.

         Для цього у НВК, в першу чергу, створені належні рамкові умови:

  • навчання відбувається в одну зміну;

  •  діє кабінетна система;

  • для молодших школярів обладнано окремий корпус, який ми називаємо «Школою радості»;

  • для учнів створені всі необхідні умови: дотримується світловий, тепловий, гігієнічний режими;

  • належним чином працює їдальня, спортзал, тренажерний зал, спорткомплекс при школі і селищний стадіон;

  • для учнів з навколишніх сіл функціонує пришкільний інтернат з триразовим харчуванням.

    Сьогодні без тісної співпраці між обласним управлінням освіти, районним відділом та школою вирішити всі питання  життєдіяльності закладу практично неможливо. Не стоять осторонь шкільних справ і владні структури: обласна державна адміністрація та обласна рада. Зміцнення матеріальної бази школи-ліцею відбувається завдяки сприянню районної ради та районної державної адміністрації. Протягом 5 років замінено теплотрасу, зроблено дах над майстернею, обшито метало профілем приміщення 1-4 класів, відбулася заміна  котлів, проведено капітальний ремонт їдальні, оновлені меблі: парти та стінки, у новому обладнаному приміщенні відкрито бібліотеку, одержано цільовим направленням комп’ютерний клас та навчальне обладнання для хімкабінету, придбано шкільний автобус.

    Маю сказати, що ми не лише надіємося на кошти держави чи спонсорів, а стараємося заробляти і самі: за останні 5 років учнями та вчителями, працівниками школи посаджено більше 221 га лісу, збираємо металобрухт, макулатуру. Також допомагають коштами батьки, надають спонсорську допомогу підприємства селища та підприємці.

Хоча фінансово-господарська діяльність є важливою, та головною метою роботи школи-ліцею є процес формування особистості, її гармонійний розвиток. Для цього у нас працюють 30 гуртків різних напрямів: секції малої академії наук, філіали двох спортивних шкіл, Центру туризму та екскурсій, районного Центру творчості дітей та юнацтва. Від 16 та до 22 години вечора школа живе другим життям – це досить важлива сторона  діяльності нашого закладу. Адже виховна робота – невід’ємна частина всієї навчально-виховної системи. Вечори, фестивалі, виставки, спортивні та туристичні змагання, конкурси, зустрічі з цікавими  людьми, екскурсії по Волині та Україні покликані забрати дітей з вулиці, допомогти кожному знайти себе, розкрити свій талант.

    Керувати – значить  проводити до успіху інших, - такі слова, напевно, є девізом роботи кожного керівника. У нашому НВК реалізуємо проект «Обдаровані діти». Яких же успіхів досягли наші вихованці? Маємо переможців предметних олімпіад районного та обласного рівні, учасників Всеукраїнських, призерів конкурсів-захистів Малої академії наук. Наші учні беруть участь та перемагають у різноманітних конкурсах художньої самодіяльності, образотворчого мистецтва, вдало виступають на спортивних змаганнях.

     Отже, підсумовуючи все викладене, можна відзначити, що в умовах входження нашої країни в ринкові відносини природно змінюються цілі і завдання управління навчальним закладом. Ми усвідомлюємо, що діти тим талановитіші та розумніші, чим більше можливостей бути талановитими й розумними ми їм надамо. А тому докладаємо всіх  зусиль, щоб зростити гідне майбутнє для своєї держави.

bottom of page